Канадські хокеїсти з тризубами. 1976 р. Це підтверджує стаття з газети «Свобода» від 21 лютого 1976 року. Чоловіки на фото – гравці студентської хокейної команди, яка називалася «Козаки». Команда базувалася у Вінніпезі, Манітоба (Канада) і відома тим, що виграла Університетську Лігу три сезони поспіль: 1974-75, 1975-76 та 1976-77.
Він про це говорить Журнал “Український Народ”
Мова йшла про дві товариські гри 14 і 15 лютого 1976 року в місті Ньюарк між «Козаками» та іншою українською студентською командою «Чорноморська Січ», про які писала преса діаспори. Тоді на виїзді козаки перемогли суперників з рахунком 5:2 та 9:0. Їхня хокейна форма була прикрашена українською геральдикою.
Завдяки матеріалам журналістів відомий склад команди. Прізвища гравців підтверджують українське походження: Ю. Когут; Нестор Будик (воротар); П. Піробик; М. Давидовського; П. Базан; С. Голова; Роман Грабович (капітан); Мирослав Затварницький; D. Лега; М. Кузик; З. Романюк;
Нестор Будик, тодішній воротар команди, був громадським діячем в українській діаспорі. А колишній гравець команди Мирон Затварницький представляв Canadian Friends of Hockey in Ukraine (CFHU). Ця асоціація була створена у Вінніпезі у 2018 році для підтримки хокею в Україні.
Цікаво, що саме місто Вінніпег відіграє в цій історії чи не найважливішу роль і може слугувати поясненням до зображень українського герба на формі гравців. У цьому регіоні проживає найбільша українська діаспора. Понад 15% жителів мають українське коріння. У місті є школи, де навчання ведеться українською мовою. Перед входом до парламенту стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку. Тому не дивно, що українські гравці канадської студентської збірної називалися «козаками» і проводили матч у формі з українською символікою.
Але це не єдиний приклад в історії канадського хокею, коли гравці хокейних команд носять форму з українською геральдикою чи орнаментом. Історія пам’ятає матч між гравцями канадської команди «Дауфі Кінгс» з міста Дофін (Канада), які вийшли на лід у формі, стилізованій під українські вишиванки. Поєдинок відбувся 3 січня 2017 року, тобто через багато років після тріумфальної гри козаків. Хокейний матч відбувся в рамках юнацької ліги і мав назву «Українська ніч». Варто зазначити, що місто Дофін також відоме своєю сильною українською громадою. Більше чверті його мешканців розмовляють українською мовою.
